Meghaladta a hárommilliót a fertőzöttek száma az Egyesült Államokban

Világ

Meghaladta a hárommilliót a koronavírus-fertőzöttek száma az Egyesült Államokban, és a járvány már több mint 131 ezer emberéletét követelt – közölte szerdán a baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház.

A héten volt olyan nap, amikor 24 óra alatt több mint 60 ezer új fertőzöttet regisztráltak, a legtöbb új esetet Kaliforniában, Arizonában, Texasban, Floridában, Georgiában és a szövetségi fővárosban, Washingtonban diagnosztizálták.

A friss adatokból kiderül az is: ugyan az Egyesült Államokban van a világon a legtöbb fertőzött, a halálozási arány nem itt a legmagasabb, sőt a halálesetek napi száma csökken. A vírus okozta Covid-19 betegségben és szövődményeiben múlt héten a fertőzöttek 4,8 százaléka hunyt el, míg ez az arány e héten 4,4 százalékra apadt.

A betegségmegelőzési és járványügyi központok (CDC) szerdán nyilvánosságra hozott elemzése szerint valószínűsíthetően több mint 20 millió amerikai fertőződhetett meg koronavírussal, vagyis a hivatalos adatokban szereplőknél csaknem tízszer többen.

Mike Pence alelnök a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy már több mint 39 millió amerikain végeztek vírustesztet.

Később a szövetségi egészségügyi tárca közölte: a járvány fellángolása miatt Texasban, Louisianában és Floridában új tesztállomásokat alakítanak ki.

Floridában szerda reggelre csaknem 10 ezer, Arizonában pedig mintegy 3500 új esetet regisztráltak. Arizonában, Texasban és Floridában a Covid-19–betegek kezelésére elkülönített kórházak csaknem telve vannak, Floridában két megyében nincs szabad ágy az intenzív osztályokon. Miamiban, amely a tagállam legnépesebb megyéje, nyolc kórházból jelentették, hogy nincs hely az intenzív osztályokon.

Ron DeSantis floridai kormányzó még hétfőn arra szólította fel a helyieket, hogy a legenyhébb tünetek jelentkezésekor is azonnal keressék fel a közeli kórházakat, mert – mint kiderült – a fertőzöttek közül sokan nem mentek el orvoshoz, és ezért életveszélyes állapotba kerültek.

Szerdán egyébként két amerikai egyetem – a Harvard és a massachusettsi műegyetem, az MIT – szövetségi bírósághoz fordult, és azt kérte, hogy függesszék fel Donald Trump elnök kormányzatának a külföldi hallgatókat érintő intézkedését.

Az amerikai bevándorlási hivatal (ICE) hétfőn bejelentette: ősztől el kell hagyniuk az Egyesült Államokat azon külföldi diákoknak, akik olyan egyetemen tanulnak, amelyen a járvány miatt kizárólag online oktatás folyik, vagy át kell iratkozniuk más intézménybe. A rendelkezés érvényes azokra a külföldi diákokra is, akik még csak most érkeznének amerikai egyetemekre. Ők nem kapnak beutazó diákvízumot, ha a 2020-2021-es tanévre csakis online kurzusokat hirdető egyetemeken tanulnának.