A Direkt36 új cikkében, amely a Telexen jelent meg, számos eddig ismeretlen részletet tárt fel Magyar Péter tavalyi, a kegyelmi ügyet követő szerepvállalásáról és arról, hogyan szakított a fideszes világgal.
Az oknyomozó portál többek között annak is utánajárt, mi vezetett a Tisza Párt későbbi elnöke és Gulyás Gergely kapcsolatának megromlásához, milyen fideszes társaságból zárták ki, valamint kiderítette, ki beszélte le a főpolgármester-jelölti indulásról.
A cikk szerint, bár Magyar Péternek nem volt hivatalos pozíciója az Igazságügyi Minisztériumban, Varga Judit miniszteri kinevezése után aktívan részt vett felesége munkájában, többek között ő kezelte Varga Facebook-oldalát is. Magyar mesélte el, hogy például ő készítette telefonjával azt a videót telkükön, amelyben Varga Judit 37 dekázással mutatta meg futballtudását.
Mielőtt Varga kinevezését bejelentették volna, Gulyás a Balaton-parton egy baráti beszélgetés közben megkérdezte Magyartól, zavarná-e, ha felesége ilyen magas pozíciót kapna. Magyar elmondása szerint rábólintott ugyan az ötletre, de megkérdezte Gulyást, hogy miért Vargára, és miért nem őrá esett a választás. Magyar ugyanis úgy vélte, őt is érdekli a politika, és jól ismeri annak szereplőit. Magyar szerint Gulyás azt válaszolta a kérdésére, hogy a poszton Orbánék mindenképpen nőt szeretnének látni, Magyarból pedig Vargával szemben hiányzik a pozícióhoz szükséges kompromisszumkészség.
2020 februárjában, Orbán Viktor szokásos évértékelő beszéde előtt Magyar Péter arra kérte az Igazságügyi Minisztérium egyik dolgozóját, hogy az első sorban, felesége mellett foglalhasson helyet. A minisztériumi munkatárs számára ez kellemetlen kérés volt, mivel a miniszterek ritkán ülnek házastársaikkal az első sorban, de igyekezett eleget tenni Magyar kérésének, így közbenjárt a rendezvényt szervező Polgári Magyarországért Alapítványnál. A lobbizás sikeres volt, így Magyar Péter végül Varga Judit mellett ülve hallgathatta végig Orbán Viktor beszédét.
Gulyás Gergely közbenjárása állami pozíciókért
Bár 2018-ban Varga Judit államtitkárként kezdett dolgozni a Miniszterelnökségen, a tárcát vezető Gulyás Gergely régi barátját, Magyar Pétert sem hagyta figyelmen kívül. Magyar az ezt követő években több állami tulajdonú vállalatnál kapott vezető tisztséget: 2018 szeptemberétől a Magyar Fejlesztési Bank egyik igazgatóságát vezette, majd 2019 júniusától a Diákhitel Központ vezérigazgatója lett. A Direkt36 forrásai szerint ezekben a kinevezésekben Gulyás kulcsszerepet játszott, és több alkalommal személyesen lobbizott Magyar számára jól fizető állami állásokért.
Kapcsolatuk azonban az utóbbi években megromlott, különösen a 2023-as válás idején, amikor Gulyás Varga Judit mellé állt. Kormányzati források szerint ezután egyre kevésbé bíztak Magyarban, ami miatt fokozatosan kiszorult a kormányzati körökből.
Megromlott kapcsolat Várhelyi Olivérrel
A cikk feltárta, hogy Magyar Péter korábban jó viszonyt ápolt Várhelyi Olivérrel is, aki 2011-ben a brüsszeli Állandó Képviseleten kapott nagykövet-helyettesi posztot, és kabinetfőnökének Magyar Pétert választotta. Kapcsolatuk azonban 2015 körül megromlott.
Egy korábban Brüsszelben dolgozó kormánytisztviselő szerint Várhelyi többek között azért neheztelt Magyarra, mert az többször is az ő nevében intézkedett, anélkül hogy erről előzetesen egyeztettek volna. Magyar azonban a Direkt36-nak tagadta, hogy engedély nélkül eljárt volna Várhelyi nevében.
Államtitkári ambíciók és politikai elutasítás
A cikk szerint Magyar Péter maga is politikai szerepet szeretett volna betölteni. Egyik ismerőse szerint 2020 nyarán, amikor megüresedett az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) uniós fejlesztésekért felelős államtitkári posztja, megpróbálta megszerezni azt, de nem járt sikerrel. Magyar elismerte, hogy felmerült pozíciószerzési lehetőség az ITM-nél és a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál, de állítása szerint többek között Palkovics László és Szijjártó Péter döntései miatt ezek végül nem valósultak meg.
A kormányzati körökben Magyar Péter már a válása előtt sem volt különösebben kedvelt figura. Bár állami cégeknél folyamatosan vezető tisztségeket töltött be, politikai pozíciót sosem kapott. Források szerint ennek nem az volt az oka, hogy ne tartották volna alkalmasnak, hanem az, hogy túlságosan önjáró volt, és nem viselkedett csapatjátékosként. Egy kormányzati tisztviselő szerint „folyamatosan beszólogatott az embereknek”.
Szűkülő mozgástér
2023 őszén Magyar Pétert kizárták a Gulyás Gergely által alapított Stádium Klubból, ami tovább növelte politikai elszigeteltségét. A klub tagjai között szerepel többek között Balog Zoltán református püspök és Novák Katalin volt köztársasági elnök is. Magyar kizárásáról egy régi ismerőse értesítette.
A Direkt36 szerint Magyar Péter már tavaly februárban gondolkodott azon, hogy elindul a választáson. A kegyelmi ügy kirobbanásának napján egy budai cukrászdában találkozott egy közéleti szereplővel, akinek elmondta: úgy érzi, hogy a kormányzat egyre inkább szűkíti a mozgásterét, és ezért mérlegeli az indulást a Fidesszel szemben. Beszélgetőpartnere azonban le akarta erről beszélni.
Tavaly márciusban Magyar egy zárt körű megbeszélésen vett részt több üzletemberrel és Juhász Gáborral, aki az ellenzéki összefogás pénzügyi vezetője volt a 2022-es választások idején. Magyar elmondása szerint Juhásszal ugyan néhányszor találkozott, de semmilyen szerepe nincs a Tisza Pártban.
Április 20-án Magyar egy szűk körű találkozón vett részt Nagy Ervin Régi posta utcai lakásában, ahol Puzsér Róberttel és Zaránd Péterrel beszélgetett. Zaránd korábban mind Puzsér 2019-es, mind Márki-Zay Péter 2022-es kampányát vezette. Az oknyomozó portál információi szerint Magyar felvetette, hogy indulhatna a főpolgármester-választáson, de Puzsér és Zaránd lebeszélték erről. Azzal érveltek, hogy Karácsony Gergely ellen valószínűleg veszítene, míg az EP-választáson elért eredményét viszont politikai sikernek kommunikálhatná.