Már egy ideje tudjuk, hogy a Fancsika I. és II. tragikus sorsa elkerülhetetlen. Az egykor kiváló horgászvízként és pihenőhelyül funkcionáló tavak vízutánpótlása több éve megszűnt. Csak a csapadékvízben bízhattunk volna, de az égiek sem voltak kegyesek a tó élővilágához, így maradt a lassú és fájdalmas elmúlás.
A Fancsika II-ből gyakorlatilag eltűnt a víz. Egy jelentéktelen tocsogó maradt még, ahol az életnek csak alacsonyabb szerveződési szintjei maradtak fenn ideiglenesen. A kiszáradt és repedezett mederben mindenfelé hal- és kagylótetemek hevernek.
A jóval nagyobb méretű Fancsika I. sincs sokkal jobb állapotban. Nemes halak tetemei hevernek a parton, itt éppen egy szép csuka és egy süllő látható.
Víz alig van, a duzzasztónál pipáló kárászok, törpeharcsák és küszök várják az elkerülhetetlen pusztulást.
Mi segítene a Fancsikai-tavakon?
Csapadékvíz már biztosan nem. A Civaqua program pedig csak évek múlva valósulhat meg. Az egyelőre csak koncepció szintjén létező projekt megoldást jelenthet a tavak vízellátása mellett a talajvízszint emelésére és az öntözési problémák kiküszöbölésére is.
A CIVAQUA projekt főbb célkitűzései:
- 30 000 ha terület öntözhetőségének biztosítása
- Debrecen közelében építendő tavak vízellátása
- Rekreációs területek létrehozása
- A Nagyerdő és más zöld területek pusztulásának megállítása, vízgazdálkodási jellemzőik javítása
- Debrecen mikroklímájának a javítása
- Vízutánpótlás a Tócó- és a Kondoros csatornákba
- A felszíni vízkészletek tározásával azok kihasználtságának növelése, az Erdőspusztai térség vízgazdálkodási jellemzőinek javítása
- A belvizek víztározókban történő visszatartása
- A belvízcsúcsok csökkentése
- Korszerű vízgazdálkodás kialakítása
A Civaqua tehát idén már biztos, hogy nem fogja megmenteni a még megmaradt apróhal-állományt. A júniusi halmentő akciók keretében közel 1,2 tonna halat fogtak ki, ebből 900 kg amurt (melyet tilos telepíteni) a Bocskai Halászati Kft. megvásárolt, a többit a Keleti-Főcsatornába engedték.