AIDS elleni világnap – Debrecenben is várják a szűrésre jelentkezőket

Helyi hírek

A Civil AIDS Fórum szerint a HIV-AIDS-prevenció területén nem történt lényeges változás Magyarországon, azok a negatív tendenciák, amelyek négy-öt éve elkezdődtek, folytatódtak.

Mocsonaki László, a szervezet elnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: gyakorlatilag nincs prevenciós munka Magyarországon, a létező kezdeményezések “csak egy napra szólnak”, a statisztikák szerint ez év első felében többen haltak meg AIDS-ben, mint tavaly.

Úgy véli, negatív üzenet az is, hogy a nemzeti AIDS-munkacsoport tavaly decemberi megalakulása óta nem történt érdemi munka, azon az ülésen megtárgyalták ugyan a grémium munkatervét, de azt már nem bocsátották társadalmi vitára és el sem fogadták. Magyarországnak nincs egy a területhez kapcsolódó szakmapolitikai programja – jelentette ki Mocsonaki László.

A szervezet elnöke szerint a magyar egészségügyi ellátórendszerben dolgozók sem kellően tájékozottak HIV-AIDS-ügyben, gyakran utolsó stádiumú betegek kerülnek be az ellátásba. Hozzátette, ezen a területen nem történtek hatékony lépések, hogy ezek a szakemberek felkészültek, tájékozottak legyenek, és képesek legyenek időben felismerni a betegséget és a tüneteket.

Mocsonaki László szerint visszaüt az, hogy nincs átfogó HIV-prevenciós stratégia, hiszen a tavaly erre a célra kiosztott 15 millió forint nem elég a hatékony megelőzési tevékenységre, ez a terület a perifériára szorult.

A fórum elnöke szerint a HIV-AIDS-prevencióval foglalkozó civil szervezeteknek rá kellene bírniuk a kormányzatot, hogy hatékony szakmapolitikai programja legyen Magyarországnak, és hogy erőforrásokat biztosítson erre a területre, mert gyakorlatilag most “a semmittevés és a hallgatás jellemzi” a prevenciót. Hatékony HIV-AIDS-stratégiára lenne szükség, amelynek a szakemberek és a civilek összefogásán kell alapulnia – tette hozzá.

Pozitívumként említette, hogy már vidéken is van lehetőség kezelésre ambuláns ellátás keretében: Miskolcon, Debrecenben és Pécsett várják a szűrésre jelentkezőket.
Földi Ágnes, a Civil AIDS Fórum munkatársa ismertette azt a pályázatot, amely a megelőzésben nyújt segítséget.

Ismertetése szerint a norvég civil támogatási alaptól nyertek el 67 555 eurót (20 millió 700 ezer forintot) arra, hogy öt nagyvárosban prevenciós tevékenységet végezzenek, elsősorban az intravénás droghasználók, a “szexmunkások” és a meleg közösségek tagjai körében.

Földi Ágnes elmondta, a Civilek a megbélyegzés ellen elnevezésű, 18 hónapig tartó program az idén szeptemberben indult, célja, hogy a HIV és AIDS területén tapasztalható krízisállapotot felszámolják, és a legnehezebben elérhető célcsoportokat bevonva hatékonyabban, az igényekre jobban reflektáló szolgáltatásokat biztosítsanak. Hosszú távú célja pedig az, hogy az állami szolgáltatások elérhetők, adekvátak, rugalmasak legyenek, és a legkiszolgáltatottabb rétegek igényeit vegyék figyelembe.