Volt diák adott elő a befektetésösztönzésről

Egyetem

Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (Hungarian Investment Promotion Agency – HIPA) vezérigazgatója tartott rendhagyó előadást a magyar befektetésösztönzési rendszer céljairól és eredményeiről 2023 május 3-án a DE Gazdaságtudományi Karán. A vezérigazgató 2007-ben végzett a jogelőd Agrárgazdasági és Vidékfejlesztési Karon. Az előző Orbán kormányban helyettesállamtitkár volt a Külgazdasági és Külügyminisztériumban.

– A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara kiemelt figyelmet szán arra, hogy Magyarország, az Európai Unió és a világ gazdaságát a lehető legtöbb aspektusból, tudományos megalapozottsággal, mégis gyakorlatiasan mutassa be polgárainak. Karunk élete szempontjából az is nagyon fontos, hogy a leghitelesebb, eredeti forrásból szerezzünk információt a nemzetgazdaság működéséről. Ezért is nagy megtiszteltetés, hogy itt üdvözölhetjük Joó István vezérigazgató urat – mondta köszöntőbeszédében Fenyves Veronika dékán.

– Örülök, hogy hosszú idő után ismét visszatérhetek ebbe az előadóterembe, amihez számos emlék fűződik: a számvitel, a pénzügy és a kontrolling órák, néhány zh és szigorlat – elevenítette fel diákéveit a HIPA vezérigazgatója, aki a DE GTK meghívására tartott előadást az Alma Materében. Joó István okleveles gazdasági agrármérnökként végzett a Debreceni Egyetemen, 2007-ben rektori elismerő oklevelet, 2019-ben pedig az intézmény Gazdaságtudományi Karának Pro Meritis Interfacultatis díját is átvehette.

Joó István előadásában a hazai befektetésösztönzési politika céljait és eredményeit mutatta be a Gazdaságtudományi Kar hallgatóinak. Prezentációjában ismertette a HIPA felépítését, működését, illetve azokat a tevékenységeket, amelyekkel a külföldi tőke beáramlását segítik elő. Részletezte azokat a gazdaságpolitikai kihívásokat, melyek befolyásolják ezt a munkát, a globális megatrendeket, a beruházások mozgatórugóit, illetve a gazdaságra gyakorolt hatásait.

– A külföldi tőkeberuházások igen pozitív hatással vannak a magyar gazdaságra, főként az építőipar, a beszállítói hálózat, a munkaerőpiac, a tudástranszfer és a humán tőke fejlesztése szempontjából. Erre kiváló példa a Debreceni Egyetem és a BMW együttműködése, hiszen azért fejlesztjük az illetékes karok infrastruktúráját, az egyetem pedig a képzéseit, hogy biztosított legyen a BMW szakember-utánpótlása – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.

Hozzátette: megváltoztak a világgazdasági folyamatok, megdőlt a nyugat hegemóniája, a működő tőke több mint 60 százaléka már a keleti országokból érkezik. Ennek főbb okai a keleti nyitás politikáján túl Magyarország értékajánlatára, így többek között a stabil politikai háttérre, a versenyképes adózási rendszerre, a kedvező állami támogatási csomagokra, a kiváló logisztikára és a világszínvonalú oktatásra vezethetők vissza.

Joó István szerint Magyarország kiemelkedően teljesít a régióban a befektetésösztönzés szempontjából. A HIPA munkájának köszönhetően 2014 óta csaknem 35 milliárd euró értékben érkezett külföldi tőke, ezzel az eredménnyel pedig hazánk jelentősen megelőzi a V4-ek többi tagországát.

Joó István arról híresült el, hogy 2019 június 7-én a 444.hu szerkesztőségével szomszédos lakásban találkozott Nikola Gruevski macedón ex-miniszterelnökkel, akit hazájában köröznek. https://444.hu/2019/06/08/a-magyar-kulugyminiszterium-helyettes-allamtitkaraval-talalkozott-a-444-melletti-lakasban-nikola-gruevszki

Debrecenben nyilván nem képezték ki konspirációra a tanulmányai alatt, de ha ma járna a Gazdaságtudományi Karra, akkor ehhez kapcsolódó ismeretekre azért szert tudna tenni a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat jóvoltából. https://hirek.unideb.hu/biztonsagi-specializaciok-gtk-n

Önéletrajza itt olvasható: https://2015-2019.kormany.hu/download/3/db/d1000/Jo%C3%B3%20Istv%C3%A1n%20CV%20HU%2020200728_fot%C3%B3.pdf