Kósa Lajos a “magyar felsőoktatás védelmével” magyarázta a CEU ellehetetlenítését

Uncategorized

A magyar felsőoktatás védelmével indokolta a felsőoktatási törvény külföldi egyetemeket érintő módosítását Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a parlamenti szavazás után tartott keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

A most elterjedt “lex CEU” megnevezéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a CEU alapítója, Soros György 2005-ben írt Magyar Bálint akkori SZDSZ-es oktatási miniszternek egy levelet, amelyben megköszönte az új felsőoktatási szabályozást, de megkérte a kormányt, hogy a “lex CEU” szabályozást ezzel párhuzamosan tartsák fenn.

Megismételte: az elfogadott törvénymódosítás a Közép-európai Egyetem működését, oktatási programját nem érinti – mert az egy magyar egyetem magyar akkreditációval -, a Central European University (CEU) azonban az Egyesült Államokban van bejegyezve, ahol viszont nem végez oktatási-kutatási tevékenységet. Ugyanakkor erre “az oktatási tevékenység nélküli szervezetre” hivatkozva adnak ki amerikai diplomát a magyarországi Közép-európai Egyetemen – tette hozzá a frakcióvezető. Ez szerinte megtévesztő, jogi trükk, kiskapu, amit be kell zárni.

A magyar felsőoktatás védelme megkívánta, hogy a Fidesz támogassa a módosítást – jelentette ki, visszautasítva, hogy a törvény érintené a tanszabadságot.

A javaslat kivételes sürgős elfogadását Kósa Lajos azzal magyarázta, hogy egy elhúzódó parlamenti eljárás esetén az érintett egyetemeknek kevesebb idejük lenne felkészülni az új szabályokra.