Kozma Éva a Samsung-tüntetésen

“Mocskos Fidesz! Nem hagyjuk!” – Hajdú-bihari civilek is tüntettek a külügyminisztérium előtt a gödi Samsung-botrány miatt

Ország

Több civil szervezet tartott tüntetést vasárnap délelőtt a Külgazdasági és Külügyminisztérium előtt a gödi Samsung-gyár környezetszennyezési botránya miatt.

A demonstráció apropóját az adta, hogy a sajtó szerint a kormány évek óta tudott a dolgozókat érő, határértéket sokszorosan meghaladó rákkeltő terhelésről, mégsem lépett érdemben.

A kormány a cikkek megjelenése után napokig nem reagált, majd Gulyás Gergely elhárította a felelősséget, Szijjártó Péter külügyminiszter pedig azzal védekezett: “Ember, öt kilométerre lakom a gyártól!”

A tüntetést a Greenpeace, az aHang, az Akárteis Akkumulátor Károsult Települések Igazáért Szövetség, a Civil Bázis, a Göd-ÉRT Egyesület, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége, valamint a Víz Koalíció szervezte. Üzenetük szerint nem létezik olyan nemzetgazdasági érdek, amely miatt embereket és a környezetet tudatosan lehetne mérgezni.

Akkugyár-ellenes tüntetés Budapesten

Göd figyelmeztetés, hogy az állam már nem létezik

Hlavács Judit, a Göd-ÉRT Egyesület alelnöke azt mondta: a gödiek évek óta dühösek, és a botrányt feltáró újságíróknak, valamint névtelen informátoroknak köszönhető, hogy az ügy nyilvánosságra került. Felelősökként Tarnai Richárdot, Tuzson Bencét és Szijjártó Pétert nevezte meg.

Ezután Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák képviseletében hangsúlyozta, hogy a gödi ügy nem most kezdődött, évek óta lehetett sejteni, hogy baj van. Kozma szerint a Samsung-gyár az akkumulátorgyártás állatorvosi lova. Aki pedig a veszélyre figyelmeztet, az illetékesektől nem védelmet, hanem megbélyegzést kap.

“Aki szólt, az pánikkeltő lett. Aki adatot kért, az lett a fejlődés ellensége. Aki kiállt a közösségéért, azt a hatalom hazaárulónak nevezte, és listázta”

– fogalmazott.

Kozma Éva a Samsung-tüntetésen
Kozma Éva

Kozma szerint sokan naivan azt gondolták, ha súlyos veszély lenne, akkor az állam megvédte volna őket. De nem így van, “az állam már nem létezik”, mert a saját hatalmáért bárkit feláldozna.

Kozma Éva úgy véli, Göd egy kísérlet a gátlástalan hatalom részéről. Ha itt nem számított a lakosság egészsége, akkor máshol sem fog. A MIAKÖ álláspontja továbbra is az, hogy átláthatóság, mérés kell, hiszen ezek a gyárak az otthonaink, óvodáink, iskoláink közelében vannak.

Figyelmeztetett, lassan 40 akkumulátoripari beruházás van az országban, ebből 23 felső küszübértékű, veszélyes üzem.

A szennyezés hatása évek múlva jelentkezhet

Simon Gergő, a Greenpeace vegyianyag-szakértője arról beszélt, hogy a hatóságok rendszeresen elsikálják az ipari szennyezéseket, Gödön pedig már 2022-ben találtak szabálytalanságokat, mégsem állították le a termelést.

Székely Tamás, a VDSZ elnöke szerint felelőtlen kijelentés azt állítani, hogy nem történt egészségkárosodás, mivel a rákos megbetegedések akár évekkel később jelentkeznek.

Molnár Áron a kormányt bírálta, Szijjártó Pétert számon kérve: “Hazudtál és lebuktál.” Több felszólaló is hangsúlyozta, hogy az áprilisi választás tétje az ilyen beruházások megállítása.

Akkugyár-ellenes tüntetés Budapesten

Ez a kormány Bős–Nagymarosa

A tüntetés végén Lányi András filozófus-író emlékeztetett: 2024–25-ben a kormány mintegy 800 milliárd forintot fordított akkumulátoripari beruházásokra, miközben már tudtak halálos üzemi balesetekről és súlyos szennyezésekről.

“Tudjátok, mi az a szürke-fekete por a munkások tüdejében? Kozmetikum. Ezzel kozmetikázzák a magyar gazdaság teljesítményét.”

A demonstráció “Mocskos Fidesz!” és “Nem hagyjuk!” skandálással zárult. A szervezők jelezték: ha a kormány nem változtat, további tüntetések következnek más minisztériumok előtt is.