Jeney Viktória

Négymilliós ösztöndíjat kapott Jeney Viktória debreceni kutatónő

Egyetem

Jeney Viktória debreceni vegyész, a koraszülött gyerekek agykárosodásának megelőzését kutatja, Farkas Klaudia belgyógyász, a gyulladásos bélbetegségekben szenvedők eredményesebb kezeléséért küzd. Kedden mindketten díjat vehettek át a L’Oréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű ösztöndíját a Magyar Tudományos Akadémián tartott ünnepségen.

Jelentősen javulhat mind az agyvérzés és az érelmeszesedés, mind pedig a gyógyíthatatlan bélbetegségek által érintett betegek életminősége, ha a díjazott két magyar kutatónő erőfeszítései célba érnek.

Az elismeréssel járó 4-4 millió forintos ösztöndíjat a két kutató szakmai és személyes célokra egyaránt szabadon felhasználhatja.

A tudomány világát még mindig a férfiak uralják. Tomás Hruska, a L’Oréal Magyarország, Csehország, Szlovákia ügyvezető igazgatója a díjátadón hangsúlyozta, hogy a társadalomnak nagy szüksége van kiváló női tudósokra. Globális viszonylatban egy nőnek ma harmadannyi esélye van arra, hogy doktori címet szerezzen, mint egy férfinak, és a világ kutatóinak csupán 30 százaléka nő.

Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke kiemelte, hogy immár 14. alkalommal osztják ki idén a díjakat. A következő másfél évtized fenntartható fejlesztési tevékenységét meghatározó ENSZ keretrendszert, az Agenda 2030-t idén fogadta el a szervezet. A benne megfogalmazott 12 pont célja, hogy felszabadítsák az emberiséget a szegénység és nélkülözés zsarnoksága alól, és megóvják a Földet. Ennek megvalósításához elengedhetetlen, hogy a nők kihasználják azokat a képességeiket, amelyeknek birtokában vannak. A tudós nők megváltoztathatják a világot – hangoztatta.

Két kategóriában lehetett pályázni az ösztöndíjra. Az egyik díjat a 35 évnél fiatalabb, a másik díjat a 45 évnél fiatalabb tudós nők kaphatják meg.

A szenior kategória díjazottja Jeney Viktória, a debreceni egyetem kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa a vörösvérsejtekben lévő hemoglobin gyulladáskeltő hatását vizsgálja. 1995-ben szerzett vegyész és kémia szakos diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, két gyermek édesanyja.